Zawartość główna

Niezbędnik uczestnika

 

Biuro Karier cyklicznie organizuje Targi Pracy. Dla firm i instytucji to świetna okazja, by zaprezentować się jako pracodawca, przedstawić swoją ofertę oraz dotrzeć do potencjalnych kandydatów.

 

Z kolei dla odwiedzających, targi stają się sposobnością do osobistego kontaktu z przedstawicielami firm, przełamania oporu w kontakcie z pracodawcami i poznania specyfiki firmy, a przede wszystkim targi do okazja do zdobycia informacji o trwających oraz zbliżających się procesach rekrutacyjnych.

 

Studiujesz, zastanawiasz się nad konkretną drogą zawodową lub pracą w określonym środowisku? Targi Pracy pomogą Ci w pewnym stopniu zweryfikować takie informacje. Możesz także poznać oczekiwania pracodawców dotyczących poszukiwanych kompetencji u kandydatów i pracowników, co ułatwi Ci podejmowanie decyzji zawodowych w kwestii edukacji, czy zdobywania konkretnych umiejętności.

 

Targi Pracy to miejsca dla każdego, kto dba o swoją karierę, poszukuje pracy oraz myśli o rozwoju. Sama obecność na nich nie wystarczy, chyba że Twoim celem jest zdobycie gadżetów. Jeśli jednak myślisz poważnie o swojej sferze zawodowej i chcesz w 100% wykorzystać swój udział w targach, musisz trzymać się kilku zasad, które znajdziesz poniżej:

 

JAKI MASZ CEL?

Zanim przekroczysz próg targów, zastanów się czego chcesz i odpowiedz sobie na pytania:

Czego oczekuję po wizycie na targach? Jakie informacje chcę zdobyć i czego chcę się dowiedzieć? W razie konieczności sporządź listę pytań do pracodawców.

 

BĄDŹ PRZYGOTOWANY

Dowiedz się, jakie firmy, organizacje i instytucje będą obecne podczas targów. Zapoznaj się z przewodnikiem targowym, w którym znajdziesz najważniejsze informacje o wystawcach. Zabierz ze sobą kilka kopii CV, ale wcześniej zadbaj, by były aktualne. Swoje dokumenty aplikacyjne możesz skonsultować z doradcą zawodowym w Biurze Karier.

 

ROZMAWIAJ I PYTAJ

Nie zawsze łatwo przychodzi nam inicjowanie rozmów na tematy zawodowe, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy swoją drogę zawodową. Potraktuj to jako okazję do przećwiczenia swojej autoprezentacji i zwiększenia umiejętności komunikacji. Pytaj przedstawicieli firm i organizacji o istotne dla Ciebie informacje, np. oferty pracy, możliwości udziału w stażach i praktykach, atmosferę w pracy, o to, jak przebiegają procesy rekrutacyjne w firmie, czy też o oczekiwane kompetencje pracowników i kandydatów.

 

JAK WYGLĄDA REKRUTACJA?

Jeśli wcześniej nie pracowałeś lub Twoje doświadczenie w poszukiwaniu pracy jest niewielkie, warto porozmawiać z przedstawicielami firm o tym, jak wygląda oraz jak przebiega rekrutacja w danej firmie, na co rekruterzy zwracają uwagę, na czym Ty, jako kandydat do pracy powinieneś się skupić, by z sukcesem przejść przez kolejne etapy rekrutacji.

Sama rozmowa z wystawcami jest dla Ciebie okazją, by w mniej formalnych okolicznościach przedstawić swoją osobę lub swoją kandydaturę do pracy. Przygotuj krótką autoprezentację, w której opowiesz o swoich kluczowych umiejętnościach i dotychczasowym doświadczeniu (jeśli jeszcze nie pracowałeś – o działaniach pozazawodowych, aktywności na studiach, itp.).

 

DODATKOWE WYDARZENIA

Sprawdź, czy podczas targów organizowane są inne wydarzenia, np. warsztaty, wykłady, spotkania, doradztwo indywidualne. Zapoznaj się z ofertą i korzystaj z możliwości zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności.

 

WYGLĄD

Wybierając się na targi wcale nie musisz ubierać się w garnitur czy garsonkę, ale mniej formalny ubiór, przede wszystkim schludny z pewnością nie zaszkodzi.

 

POSTAWA

Bądź pewny siebie, ale uprzejmy. Uśmiechnij się i postaraj się zaprezentować najlepiej jak potrafisz. Nie bój się pytać, bo wiadomo… kto pyta, nie błądzi.

 

 

 

Zachęcamy do udziału,

 

Zespół Biura Karier